Çin’den yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını tüm insanlığı etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs pandemisi, için bir dizi önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler arasında kobileri de ilgilendiren önlemler mevcut. Gelin beraber bu maddelere bakalım.

  • Perakende, AVM, yiyecek-içecek, sinema ve tiyatro, konaklama, tekstil-konfeksiyon, lojistik, ulaşım, otomotiv, organizasyon ve demir-çelik sektörlerinin Nisan- Haziran 2020 arasındaki SGK prim ödemeleri 6 ay ertelenecek.
  • Asgari maaş desteği devam edecek.
  • Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak.
  • İş Kanunu’na göre, işyerlerinde zorunlu nedenlerle iş durmuşsa, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyeri tatil edilmişse veya benzeri nedenlerle normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılmışsa veya işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi halinde, işveren eksik çalışılan sürelerin daha sonra telafi edilmesini isteyebilecek (m.64). Telafi Çalışması olarak adlandırılan bu uygulamanın süresi 2 aydan 4 aya çıkarılacak.
  • Konaklama vergisi, Kasım 2020’ye kadar alınmayacak.
  • 25 milyar TL (3,35 milyar ABD doları) olan kredi garanti fonu limiti 50 milyar TL’ye (7,70 milyar ABD doları) çıkarılacak.
  • İhracatçılara stok finansmanı desteği sağlanacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2. Maddesinde düzenlenmiş olan kısa çalışma ödeneği; haftalık çalışma saatlerinin genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ya da doğal afet sebepleri (mücbir sebep) nedeniyle en az üçte bir oranında geçici olarak azaltılmasıyla sigortalıların çalışamadıkları dönem için işsizlik sigortası fonundan gelir sağlanmasına dayanan bir uygulama. Minimum dört hafta maksimum üç ay olmak kaydıyla, çalışma süresinin askıya alınmasını ifade eden kısa çalışma süresi Cumhurbaşkanlığı Kararı ile altı aya kadar uzatılabiliyor. Mevcut olan bu uygulamanın şartları salgın nedeniyle kolaylaştırıldı.

Türkiye’deKOBİ’ler için alınan covid-19 önlemleri kapsamında şartlarında iyileştirme yapılan ve temel amacı istihdamın korunması olan Kısa Çalışma Ödeneği, çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği sağlayarak deneyimli personellerin işten çıkarılmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

Kaynak: www.logo.com.tr

Kategoriler: Genel

%d blogcu bunu beğendi: